جمعه ۰۱ شهريور ۱۳۹۸
r_search
نوع نشریه:
نشریات:
از تاريخ:
تا تاریخ:
کد خبر: ۱۱۷۷
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۸
معاون اول دادگاهی می‌شود؟


بین خبرهای « منتقدان توافق هسته‌ای در مجلس»، « فرار معاون سابق احمدی‌نژاد»، « احضار مشایی به دادگاه» و « تجدید جلسه دادگاه مرتضوی»، خبری به چشم می‌خورد: «احمدی‌نژاد از جهانگیری شکایت کرد». حالا مرد سفرهای مکرر استانی، مدعی پاکدست‌ترین دولت و کسی که معاونانش تک به تک دادگاهی و زندانی می‌شوند، ادعا کرده است: «معاون دولت یازدهم در دستگاه قضایی محاکمه می‌شود.»
شکایت‌ها ادامه دارد
در روزهایی که زمزمه دادگاهی شدن رئیس دولت نهم و دهم هر روز به گوش می‌رسد و پرونده‌های فساد مالی مسئولان دولت احمدی‌نژاد برگ به برگ رو می‌شود، وکیل محمود احمدی‌نژاد در مصاحبه با «دولت بهار» گفته است: «آقای اسحاق جهانگیری در سال‌های اخیر با هدف تخریب باورهای مردم و تشویش در اذهان عمومی، اقدام به طرح اتهامات بی‌اساس علیه دولت قبل کرده که در سطح وسیعی در رسانه‌های مکتوب و شبکه‌های مجازی و صوتی و تصویری منتشر شده است. مقامات مسئول در دولت قبل بر این باور بودند که با سکوت و مدارا در قبال اینگونه اتهامات و اجتناب از هرگونه حاشیه‌سازی‌، به فراهم آمدن بستر مناسب و شرایط لازم برای کار و تلاش و خدمت‌رسانی دولت کنونی به مردم کمک کنند لیکن حجم وسیع افتراهای زده شده از یک سو و تداوم این رفتارهای ناهنجار از سوی دیگر، اثبات کرد که استمرار این رویکرد اخلاقی و انسانی از سوی مقامات مسئول در دولت قبل، متاسفانه برخی تبعات سوء را برای مردم و نظام اسلامی به دنبال داشته است.»
سیدعادل حیدری در ادامه تاکید کرده است که در برابر اتهامات، پاسخ‌هایی دارند و دیگر سکوت را روا نمی‌دانند. وی در این‌باره گفته است: «مدارا و سکوت مقامات مسئول در دولت قبل نسبت به افتراها و اکاذیب نسبت داده شده، اولا این تصور نادرست را ایجاد می‌کند که گویا هیچ پاسخی در برابر اتهامات مطروحه وجود ندارد، ثانیا نشر وسیع اکاذیب علیه دولت قبل دستمایه‌ای برای تبلیغات سوء دشمنان بیرونی علیه نظام اسلامی قرار گرفته و ثالثا سلامت افکار عمومی را تهدید کرده و آن را به طور مستمر با آسیب‌های گسترده روحی و روانی مواجه ساخته است.» اما حیدری ادعای جالبی کرده است. وکیل احمدی‌نژاد سکوت رئیس‌جمهور پیشین را «وحدت‌بخش» خوانده و ادامه داده است: «دکتر احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق به دلیل ادامه سکوت وحدت‌بخش خود، از پاسخگویی به افتراها و اکاذیب مطروحه علیه دولت قبل در سطوح رسانه‌ای پرهیز دارند اما برای پیشگیری از تداوم رفتار ناهنجار برخی مقامات مسئول در دولت کنونی و در موافقت با درخواست‌های مکرر مردم، تصمیم گرفته شد تا علیه اتهام‌زنندگان در دستگاه قضایی اقامه دعوی شود.  به همین منظور شکایتی مبنی بر افترا و نشر اکاذیب علیه آقای اسحاق جهانگیری که بیشترین اتهامات را به دولت‌های نهم و دهم وارد کرده است تنظیم و تسلیم دستگاه قضایی گردید که امیدواریم در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار گیرد. اقامه حق و عدالت و پیشگیری از تداوم تشویش و تخریب اذهان مردم‌، یک مطالبه عمومی و قانونی محسوب می‌شود، بنابراین از دستگاه محترم قضایی انتظار می‌رود که نسبت به اعاده حیثیت موکل اینجانب و همکاران ایشان در دولت قبل اقدامات لازم را معمول دارد.»
این‌طور که به نظر می‌رسد مسئولان نظام این روزها وارد چالش «پاسخگویی مقابل مقام قضایی» شده‌اند. حالا گویا قرعه به نام اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور دولت یازدهم افتاده است و طبق گفته‌های وکیل احمدی‌نژاد: «شکایت قضایی علیه آقای اسحاق جهانگیری، اولین اقدام در مواجهه قانونی با تبلیغات مسموم و اتهام‌زنی‌های ناحق علیه دولت قبل محسوب می‌شود و البته آخرین اقدام نیز نخواهد بود و علیه دیگر افترازنندگان، در هر موقعیتی که باشند، اقامه دعوی خواهد شد.»
کدام حرف جهانگیری، افترا بود؟
شاید به زودی تیتر یک خبرها «احضار جهانگیری در دادگاه» باشد، آن هم به اتهام «افترا و نشر اکاذیب علیه محمود احمدی‌نژاد»، اما سوال اینجاست که کدام یک از اظهار‌نظرهای معاون اول، از مصادیق افترا و نشر اکاذیب است؟
داستان از جایی شروع شد که جهانگیری حرف از محاکمه احمدی‌نژاد زد. آن جایی که «روابط خارج از عرف بانک مرکزی و بابک زنجانی در دولت گذشته» را افشا کرد یا در جای دیگر گفت: «22میلیارد دلار ارز در دولت گذشته در خارج فروخته شد». اما جهانگیری جایی کار را تمام کرد که گفت: «محاکمه احمدی‌نژاد حرف بیجایی نیست». اما جهانگیری بعد از ابقایش در جایگاه معاون اولی، اولین باری نبود که از احمدی‌نژاد انتقاد می‌کرد. او یک بار در سال 1387 و بعد از مصاحبه تلویزیونی احمدی‌نژاد بود که آمارهای گفته شده از زبان او را، زیر سوال برد و بر سر حرفش ایستادگی کرد. دو سال بعد یعنی سال 1389، اسحاق جهانگیری گفت: «درآمدهای افسانه‌ای نفت چه مشکلی از مردم حل کرد؟» وی در ادامه سعی کرد آمارهای دقیق درآمدهای نفتی دولت نهم را افشا کند. سوال اصلی اینجاست؛ پشت پرده شکایت احمدی‌نژاد از جهانگیری چیست؟

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: