دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
r_search
نوع نشریه:
نشریات:
از تاريخ:
تا تاریخ:
کد خبر: ۱۱۹۷۳
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۱:۵۸
محمدرضا باهنر در نشست علمی «دستاوردهای انقلاب اسلامی، تحولات دولت جدید آمریکا و انتخابات ۹۶» به ضرورت حضور مردم در پای صندوق‌های رأی در انتخابات سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: حضور احزاب قدرتمند در زمینه حضور مردم در صحنه و پای صندوق آرا بسیار تأثیرگذار هستند اما از مشکلات شکل‌گیری احزاب در کشور ما این است که سیاست‌ورزان منافع حزب را می‌خواهند اما هزینه‌های آن را نمی‌پردازند.
باهنر با تأکید بر میزان بودن رأی ملت، گفت: بعد از ۲۸ سال سابقه تجربه حضور در مجلس معتقدم مملکت با یک مجلس نمی‌تواند اداره شود و این مجلس اصولاً منافع ملی را نمی‌تواند تأمین کند چرا که تمرکز ندارد. بنابراین در حوزه تجدید نظر به قانون اساسی می‌توانیم زمان دوره‌های مجلس را بیشتر کنیم و یا دو مجلس داشته باشیم. اما نکته مهم این است که در اصلاح قانون اساسی نمی‌توانیم به طور کل مجلس را حذف کنیم.
باهنر افزود: در همین راستا اگر به قانون کشور فرانسه مراجعه کنیم که یکی از نمونه‌های دموکراسی به حساب می‌آید شاهدیم که در این قانون حکومت حاکم بر فرانسه لائیک است و بر اساس اصول آن با هیچ روش دموکراتیک نوع حکومت فرانسه قابل تغییر نیست و راهی ندارد جز انقلاب. پس هر نظامی پایه‌هایی دارد که آن پایه‌ها حتی با رأی مردم قابل تغییر نیستند یعنی با رأی مردم مجلس و دولت عوض می‌شود اما حکومت عوض نمی‌شود.
وی در ادامه به قانون انتخابات و به ویژه انتخابات ریاست جمهوری در کشوراشاره کرد و گفت: در قانون حداکثر هشت سال برای دوره ریاست جمهوری یک فرد مشخص دشه است که فرصت خوبی است تا دولت‌ها برنامه‌هایی که در دوره اول فعالیت خود داده‌اند را اجرا کنند. اما متأسفانه گاهی شاهدیم برخی دولت‌ها در سال هفتم فعالیت خود تازه اقدام به شروع کارهایی می‌کنند که نیازمند زمان است.
باهنر با اشاره به اینکه در روسیه پوتین دنبال شخصیتی مثل مدودف بود تا پس از یک دوره بتواند دوباره به قدرت برگردد و کارهای خود را ادامه دهد گفت درکشور ما هم شاهد این گونه فعالیت‌ها هستیم و به طور مثال بعد از دو دوره آقای هاشمی آقای خاتمی روی کار آمد و آقای احمدی نژاد نیز پس طی دوره‌اش دنبال یک مدودف می‌گشت. پس شاید خوب باشد قانون اساسی را اینطور اصلاح کنیم که مدت ریاست جمهوری هر فرد حداکثر و فقط هشت سال باشد؛ چرا که شاید عملکرد برخی افراد به گونه‌ای باشد که اتمام کار آنها بعد از یک دوره برای کشور مفید باشد.
باهنر با اشاره به اینکه تا دوره ششم ریاست جمهوری یعنی زمان بنی‌صدر، شهید رجایی، حضرت آقا و آیت‌الله هاشمی انتخابات در کشور متعین بود، گفت: در سال ۷۶ انتخابات ریاست جمهوری جدی شد و گاهی رأی مردم تعجب مسئولین نظام را برانگیخت. به طور مثال در اولین دوره آقای احمدی نژاد شاهد بودیم که آرای منفی آقای هاشمی باعث رأی آوردن آقای احمدی نژاد شد. بنابراین در هر دوره‌ای اتفاق جدیدی رخ داده است و ممکن است در این دوره نیز شاهد باشیم که یک رئیس جمهور بعد از یک دوره فعالیتش پایان یابد و به دور بعد راه پیدا نکند.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: