دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
r_search
نوع نشریه:
نشریات:
از تاريخ:
تا تاریخ:
کد خبر: ۱۱۹۹۱
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۲
روحانی: قطعنامه‌ها را نمی‌شد روی منقل آتش زد

رییس جمهوری، انتخابات را بزرگترین قدرت ایران اسلامی در برابر دشمنان دانست و با تاکید بر اینکه رای مردم، حق الناس است و همه باید از آن مراقبت کنند، گفت: امیدوارم در سال 96، شاهد انتخاباتی رقابتی، باشکوه و خیره کننده برای همه دشمنان و امیدوارکننده برای همه دوستان در سراسر دنیا باشیم.
حجت الاسلام و المسلمین  حسن روحانی روز شنبه در همایش سراسری مجریان برگزاری انتخابات 1396 ضمن تاکید بر اینکه نباید بگذاریم انتخابات قطبی شود، از همه دست اندرکاران برگزاری انتخابات خواست مراقب باشند از امکانات دولتی و عمومی، به نفع جناح و فرد استفاده نشود که این کار حرام است.

نباید از امکانات عمومی برای جناح خاصی تبلیغ شود
رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه برای انتخابات سال آینده نیز وظیفه سنگینی بر عهده داریم، گفت: اولین وظیفه ومسئولیت این است که مردم را نه با زبان بلکه با عمل خود به حضور در پای صندوق‌های رأی تشویق کنیم، چنانچه احساس کنند که اگر حضور نیابند، مغبون شدند و این حضور برای سرنوشت و عظمت ایران در سطح جهان بسیار مهم است، لذا همه باید تلاش کنیم که مشارکت وسیعی با امنیت و آرامش کامل در پای صندوق‌های آراء صورت بگیرد.
روحانی تصریح کرد: همه باید مراقبت باشیم که در جریان انتخابات از امکانات عمومی و دولتی به نفع فرد، گروه و جناح خاصی استفاده نشود، چرا که این حرام و ممنوع است.
رییس‌ جمهوری خاطرنشان کرد: امکانات دولتی به معنای عام کلمه، همه قوا، نیروهای مسلح و همه دستگاه‌هایی که از بیت‌المال اداره می‌شوند را شامل می‌شود و هیچ‌کس حق ندارد از تریبون‌های عمومی و رسانه ملی و روزنامه‌ها و سایت‌هایی که از بیت‌المال اداره می‌شوند، نسبت به تبلیغ فرد یا جناح خاصی استفاده کند و این موضوع ممنو ع است و مسئول آن هم وزارت کشور و مسئولین این وزارتخانه هستند.
روحانی تصریح کرد: در این موضوع نمی‌پذیرم که کسی اعلام کند  شورای نگهبان مسئول است، شورای نگهبان مسئولیت نظارت بر انتخابات را بر عهده دارد؛ لذا چنانکه یک نیروی نظامی، مسلح و امنیتی تخلف کند باید در مقابل آن بایستیم و اعتراض کنیم.

رییس‌ جمهوری افزود: هرکس اختیار دارد از اموال شخصی خود در زمینه انتخابات هزینه کند اما از بیت‌المال عمومی نباید استفاده شود.
روحانی پرهیز از قطبی شدن انتخابات را مورد تأکید قرار داد و گفت: نباید بگذاریم، انتخابات قطبی شود، چرا که این موضوع دردسر ساز است و تجربه آن را هم مشاهده کردیم که وقتی انتخابات قطبی شد، چه گرفتاری‌هایی ایجاد می‌کند.
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه قطبی شدن انتخابات موجب فضای احساسی و شعاری می‌شود، گفت: انتخابات نباید رقابت جناح‌ها، احزاب و گروه‌ها باشد، بلکه باید رقابت بین برنامه‌ها باشد و با پرهیز از ایجاد دو قطبی، در فضایی سالم رقابت انجام شود و آنچه انتخاب مردم است را همه روی چشم گذاشته و بپذیریم.
روحانی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر حق‌الناس دانستن رأی مردم، گفت: همه باید مراقبت و دقت کنیم تا این تأکید رهبر معظم انقلاب رعایت شود.

به‌خاطر انتقاد از دولت، کل اعتماد عمومی را زیر سوال می‌برند
رییس‌ جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود امنیت را پایه اصلی برای هر حرکتی در کشور دانست و اظهار داشت: برخی از امور و تلاش‌ها در جامعه فرامادی و از اولویت اول برخوردار هستند که از آن جمله می‌توان به امنیت آب ، غذا و سلامت مردم اشاره کرد و چنانچه این اولویت رعایت نشود، نشاط سیاسی، مشارکت و انتخابات که در اولویت دوم قرار دارند، نیز چندان مورد توجه نخواهد بود.
روحانی با تقدیر از تلاش‌های همه نیروهای مسلح، امنیتی و مرزبانی در تأمین امنیت کشور، گفت:  البته باید توجه کرد که اساس و پایه امنیت، وجود وحدت، انسجام و سرمایه اجتماعی است و چنانچه نیرو و ابزار امنیتی قوی وجود داشته باشد اما در جامعه بین اقوام و مذاهب شکاف و چند دستگی وجود داشته باشد، امنیتی وجود نخواهد داشت؛ چنانچه در آمریکا و برخی از کشورهای منطقه که از ابزارهای بسیار پیشرفته امنیتی برخوردارند، شاهد ناامنی در این مناطق نیز هستیم.
روحانی خاطر نشان کرد: برخی بخاطر انتقاد از دولت، کل اعتماد عمومی را زیر سوال می‌برند و این خیانت به کشور و نظام است، همه ما برادر و کشتی‌نشینان یک کشتی و عضو یک خانواده هستیم و چرا باید بین مذاهب و ادیان در حالی که همه مسلمان و مطیع یک خدا هستیم، اختلاف وجود داشته باشد.
رییس‌ جمهوری اضافه کرد: رقابت و انتقاد به منظور ارایه راه‌حل و رفع نواقص و دلسوزی، نه تنها خوب بلکه لازم است، اما نباید موجب کینه و اختلاف شود.

هنر دیپلماسی این است که پیچ‌های سخت را به‌راحتی باز کند
روحانی در ادامه سخنان خود لزوم توجه به اقتصاد مقاومتی را مورد تأکید قرار داد و گفت: رهبر معظم انقلاب روی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تأکید فراوان داشتند و این تأکید بر این معناست که این موضوع یک ضرورت است؛ دشمن نیز در ایام تحریم، عمدتاً روی بخش اقتصادی فشار می‌آورد.
رییس‌ جمهوری گفت: گام‌های خوبی در رشد صادرات غیرنفتی و در زمینه حمل و نقل و نوسازی ناوگان هوایی برداشته شده است و امروز بعد از 38 سال توانستیم با شرکت‌های اصلی هواپیماسازی، قراردادهایی منعقد کنیم و این کار بسیار پیچیده و سختی بود، اما موفق شدیم و اولین هواپیما وارد کشور شد و چند فروند دیگر هم در راه است اما نمی‌دانم چرا برخی از نو و جدید بدشان می‌آید؟ آیا اینکه سالی 4 میلیارد دلار از پول مردم در جیب شرکت‌های هواپیمایی کشورهای اطراف می‌رود به شرکت‌های هواپیمایی خودمان داده شود، مسأله بی‌اهمیتی است؟
روحانی گفت: قدرت فقط در بخش خاصی خلاصه نمی‌شود، بلکه نوسازی ناوگان هوایی نیز می‌تواند عامل قدرت باشد و هنر دیپلماسی این است که پیچ‌های سخت را به راحتی باز کند، اما برخی تصور می‌کنند که فقط باید مشت گره کرده و فریاد بزنند که البته این حرف در برخی مواقع لازم است، اما همیشه، جواب نمی‌دهد چرا که اگر اینطور بود پس خدا عقل را برای چه به انسان داده است.
رییس‌ جمهوری در ادامه برجام را اقدام بسیار بزرگ و مهمی ‌دانست و گفت: برخی تصور می‌کنند وقتی با دنیا پای میز مذاکره بنشینیم، پیشرفت هسته‌ای ما حتماً متوقف و یا کند خواهد شد، اما افتخار ما این است که بعد از برجام سانتریفیوژ آر.آی.8 را تکمیل و راه‌اندازی کردیم که توان تولید محصول با آن 20 برابر شده است  و در فناوری هسته‌ای به عرصه تجارت هسته‌ای رسیده‌ایم و آنان مواد غنی‌شده را از ایران خریداری کرده و کیک زرد به ایران می‌دهند و اولین محموله آب سنگین را به آمریکا و دومی را به روسیه صادر کردیم و این چیزی بود که از دیدگاه آنان برای ایران  گناه کبیره محسوب می‌شد.
روحانی خاطر نشان کرد: اگر برجام هیچ کاری نکرده باشد، فقط قطعنامه‌های الزامی فصل 7 شورای امنیت سازمان ملل را بدون اینکه حتی یک ساعت آن را اجرا کنیم، برای اولین بار در تاریخ سیاسی جهان لغو کردیم، برای موفقیت‌آمیز خواندن آن کافی است چرا که هیچ کشوری نبوده که او را به فصل 7 منشور سازمان ملل بکشانند مگر آنکه آن نظام را سرنگون کرده و جنگ را بر آن تحمیل کنند.
رییس‌ جمهوری افزود: ایران کشوری است که این قطعنامه را به دست همان‌هایی که تصویب کرده بودند، لغو کرد. البته برخی‌ها هم بودند که تصور می‌کردند منقلی وجود دارد و می‌توانند این قطعنامه‌ ها را روی آن انداخته و آتش بزنند.
رییس‌ جمهوری افزود: برخی سایت‌ها و روزنامه‌ها فکر می‌کنند که اگر از برجام تعریف کنند این موضوع تعریف از دولت محسوب می‌شود در حالی که دولت آن را متعلق به مردم و رهبری عزیز می‌داند و برجام افتخاری برای همه ایران است.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: