دوشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸
r_search
نوع نشریه:
نشریات:
از تاريخ:
تا تاریخ:
کد خبر: ۵۵۲۵
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۴
تبیان- آیا جزو افرادی هستید که زیاد قهوه می‌نوشید و حتی یک روز را هم نمی‌توانید بدون آن به شب برسانید؟ باید بدانید که واقعیت‌های جالب و قابل توجهی در خصوص این نوشیدنی پرطرفدار وجود دارد که باید بدانید. در این مطلب شما را با 10 واقعیت جالب در خصوص قهوه آشنا می‌کنیم.
مصرف قهوه با برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها توصیه نمی‌شود
اگر مشغول مصرف آنتی‌بیوتیک هستید در مصرف قهوه احتیاط کنید. این نوشیدنی حاوی کافئین است و نباید با آنتی‌بیوتیک‌هایی که برای درمان عفونت‌های ادراری مصرف می‌شوند نوشیده شود. همچنین توصیه می‌شود قهوه به همراه داروهای آنتی‌هیستامین مصرف نشود چراکه آنتی‌بیوتیک‌ها در روند دفع کافئین اشکال ایجاد می‌کنند. البته این مسئله صرفاً در خصوص قهوه نیست و این ملاحظات در مصرف چای و نوشابه‌های کولا نیز وجود دارد.
قهوه باعث کاهش وزوز گوش می‌شود
نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان می‌دهد که مصرف کافئین می‌تواند باعث کاهش وزوز گوش شود. محققان روی 65 هزار زن داوطلب بررسی‌هایی آغاز کردند. در طول این بررسی‌ها خانم ‌های شرکت کننده روزانه 3 تا 4 فنجان یعنی معادل 450 تا 500 میلی‌گرم کافئین دریافت کردند. محققان مشاهده کردند که وزوز گوش در این خانم‌ها به میزان 15 درصد کمتر از افرادی شده است که روزانه کمتر از یک فنجان قهوه (معادل 150 میلی‌گرم کافئین) مصرف می‌کنند.
1 فنجان قهوه باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد می‌شود
محققان 34 پژوهش انجام شده را بررسی مجدد کرده و در سال 2015 اعلام کردند مصرف قهوه برای مقابله با سرطان کبد مفید است. به عقیده این محققان مصرف هر فنجان قهوه در روز خطر ابتلا به سرطان کبد را به میزان 14 درصد کاهش می‌دهد. این خاصیت قهوه را مدیون وجود ترکیباتی می‌دانند که اثرات سموم و به‌ ویژه آفلاتوکسین موجود در مواد غذایی که در ابتلا به این سرطان نقش مهمی دارد را کاهش می ‌دهند.
آقایانی که قهوه مصرف می‌کنند عملکرد جنسی بهتری دارند
نتایج پژوهشی که در دانشگاه تگزاس ایالات متحده آمریکا انجام شده، آقایانی که روزانه یک تا دو فنجان قهوه می‌نوشند کمتر در معرض اختلالات نعوظی قرار می‌گیرند و این خطر متناسب با میزان مصرف می‌تواند تا 40 درصد کاهش پیدا کند. متخصصان بر این عقیده هستند که قهوه باعث بروز مجموعه‌ای از واکنش‌ها می‌شود که عروق خونی را در عضو تناسلی مردانه گشادتر می‌کند که به گردش خون مناسب در این عضو منجر می‌شود.
نوشیدن قهوه سدی در برابر آلزایمر
قهوه برای مغز مفید است. محققان سازمان بهداشت جهانی در سال 2014 اعلام کرده‌اند که نوشیدن 3 تا 5 فنجان قهوه در روز باعث کاهش 20 درصدی خطر ابتلا به آلزایمر می‌شود. به عقیده این محققان وجود ترکیبی به نام پولیفنول که ترکیبی آنتی‌اکسیدانی است بیشترین تأثیر را در مقابله با آلزایمر دارد. با این حال یادتان باشد که روزانه بیش از 3 تا 4 فنجان قهوه مصرف نکنید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: