دوشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸
r_search
نوع نشریه:
نشریات:
از تاريخ:
تا تاریخ:
کد خبر: ۵۵۴۱
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۷
مخالفت شدید دولت عراق با حضور نیروهای خارجی در این کشور
ورود شماری از نیروهای نظامی ترکیه به خاک عراق با هدف آنچه آموزش نیروهای پیشمرگه کرد خوانده شده، چشم‌اندازهای بحران جدیدی را در منطقه مطرح ساخته که بار دیگر، یک سر آن دولت آنکارا قرار دارد. هرچند اقدام ترکیه با واکنش شدید دولت عراق مواجه شده، اما هنوز نشانه‌ای از منصرف شدن آنکارا از این تصمیم و خروج نیروها به چشم نمی‌خورد. ماجرا از آنجا آغاز شد که شب گذشته، منابع خبری اعلام کردند شماری از نیروهای نظامی ترکیه با عبور از مرز عراق وارد خاک این کشور و در نزدیکی موصل مستقر شده‌اند. با این حال، در ساعات اولیه، درباره تعداد دقیق این نیروها و مأموریت آن‌ها خبری قطعی منتشر نشد و اخبار در این زمینه ضد و نقیض بودند.

روزنامه گاردین به نقل از منابع امنیتی ترک نوشت «چند صد» سرباز ارتش ترکیه برای «آموزش نیروهای عراقی» در منطقه‌ای نزدیک موصل (شهری که تحت کنترل داعش قرار دارد) مستقر شده‌اند. همزمان، یک منبع دیگر به رویترز گفته بود ورود این سربازان به خاک عراق، در چارچوب یک «برنامه آموزشی روتین» انجام می‌گیرد. وی با تأیید عبور یک گردان از این سربازان از مرز عراق، به تعداد دقیق آن‌ها اشاره‌ای نکرده بود. این منبع امنیتی ضمن اشاره به اینکه نیروهای نظامی ترکیه پس از ورود به منطقه کردستان، به محل فعلی خود در نزدیکی موصل رفته‌اند، مدعی شد کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی ضد داعش از این موضوع با خبر بوده‌اند. این در حالی است که دولت آمریکا ضمن تأیید اطلاع از اقدام مذکور، تأکید کرد در این زمینه با واشنگتن هماهنگی نشده و اعزام این سربازان بخشی از فعالیت‌های ائتلاف بین‌المللی ضد داعش نیست.

یک مقام نظامی ارشد منطقه کردستان عراق ـ که در جبهه «باشقه» در شمال موصل مستقر است ـ تأیید کرد نیروهای ترکیه شبانه وارد اردوگاهی در این منطقه شده‌اند و نیروهای محافظ ویژه این کشور نیز آن‌ها را اسکورت می‌کرده‌اند. با این حال، وی نیز مدعی شد از تعداد دقیق آن‌ها اطلاعی ندارد. اردوگاه مذکور، در اختیار نیروهای «حشد وطنی» است که اعضای آن را عمدتاً نیروهای عرب سنی که سابقاً عضو پلیس عراق بوده‌اند و همچنین داوطلبانی از موصل تشکیل می‌دهند. این اردگاه توسط اثیل النجیفی، استاندار سابق (برکنار شده) موصل ایجاد شده که روابط نزدیکی با ترکیه دارد. گفته می‌شود پیش از ورود این نیروها نیز شمار اندکی از نیروهای نظامی ترکیه در اردوگاه مذکور حضور داشتند. این در حالی بود که دو مقام دولت ترکیه، مدعی شدند، اعزام نیروهای جدید با هدف آموزش نیروهای پیشمرگه کرد انجام گرفته است. اندکی بعد، شبکه خبری «سی ان ان» تعداد دقیق نیروهای نظامی اعزام شده به عراق را فاش و اعلام کرد این سربازان، 130 نفر بوده‌اند.

اما این اقدام ترکیه در شرایطی انجام گرفت که دولت عراق پیش از آن و در ساعات اولیه شب گذشته، با انتشار بیانیه‌ای نسبت به اعزام هر گونه نیروی خارجی به عراق هشدار داده بود؛ هشداری که در ابتدا به نظر می‌رسید با توجه به برنامه آمریکا برای اعزام نیروهای ویژه جهت مبارزه با داعش، مخاطب آن واشنگتن باشد، اما در پی اعلام خبر ورود نیروهای ترک، برداشت‌ها از آن نیز تغییر کرد. حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، در این بیانیه تأکید کرده بود از هیچ کشوری درخواست اعزام نیروی زمینی نکرده و به همین دلیل، هرگونه حرکتی را در این راستا، اقدامی خصمانه در نظر خواهد گرفت. در بیانیه منتشره از سوی دفتر نخست‌وزیری عراق آمده بود: «عراق، اعزام نیروی زمینی از سوی هر کشوری را اقدامی خصمانه تلقی کرده و بر همین اساس، با آن برخورد خواهد کرد. دولت عراق متعهد است به نیروی زمینی هیچ کشوری اجازه حضور در خاک عراق را ندهد».

ساعاتی پس از انتشار اخبار مربوط به ورود نیروهای ترکیه، دولت عراق در بیانیه‌ای شدیداللحن‌تر، اقدام ترکیه را «تجاوز» به خاک عراق دانسته و خواستار خروج این نیروها شد. در این بیانیه تأکید شده بود که اقدام ترکیه، به معنای نقض حاکمیت عراق است. در این بیانیه آمده: «مقامات عراقی از ترکیه می‌خواهند به اصول همسایگی خوب احترام گذاشته و فوراً از قلمرو عراق عقب‌نشینی کند». در بیانیه مذکور همچنین تأکید شده که ورود این نیروها بدون درخواست یا اجازه دولت فدرال عراق انجام گرفته و به همین دلیل، به معنای نقض جدی حاکمیت عراق است.

به هر حال، به نظر می‌رسد دولت آنکارا با این اقدام، اندکی پس از ایجاد بحران در روابط خود با روسیه به دلیل سرنگونی یک فروند «سوخو 24» روسی، دست به یک ماجراجویی جدید در منطقه زده که می‌تواند برای خود این کشور و منطقه تبعاتی به همراه داشته باشد. در این میان، نباید مجموعه این اقدامات ترکیه را از یکدیگر جدا دانست؛ بلکه همه آن‌ها در واقع در پیوستگی با یکدیگر قابل تفسیر هستند. بنابراین، می‌توان گفت ترکیه که به سبب هدف قرار گرفتن گروه‌های تروریستی متحدش در سوریه توسط روس‌ها تحت فشار قرار گرفته، در ابتدا تلاش دارد با اقداماتی نظیر آنچه درباره جنگنده روسی انجام شد، مسکو را در عملیات خود دچار تردید سازد. اما اکنون که مشخص شده این اقدام نه تنها سبب توقف عملیات روس ها نشده، بلکه به آن شدت بخشیده، آنکارا تمرکز خود را متوجه یک حلقه کم و بیش ضعیف‌تر زنجیره ائتلاف منطقه‌ای کرده که با محوریت روسیه و ایران و مشارکت عراق، لبنان و سوریه علیه تروریست‌ها شکل گرفته و فعالیت می کند.

دولت آنکارا تلاش دارد با حمایت از گروه‌های وابسته به خود در عراق، زمینه‌ای را فراهم کند که حتی پس از کسب پیروزی نهایی بر داعش نیز دولت مرکزی عراق نتواند کنترل خود را بر تمامی مناطق این کشور به صورت کامل برقرار کند و به این ترتیب، حتی در صورتی که آنکارا نتواند طرح‌های دیرپای خود مبنی بر تجزیه عراق را عملی کند، دستکم می‌تواند تا مدت زمانی طولانی، نفوذ خود را در این کشور حفظ کرده و جلوی تشکیل دولتی یکپارچه را که بر خلاف منافع ترکیه است، بگیرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: